Neden Self-diet

Günümüzde birçok diyet türü vardır. Bunlarin tümü az enerji içerikli ve temel besin ögelerinin oranlarını değiştirmek suretiyle geliştirilmişlerdir.Ancak kalıplar seklinde olup bazen insanların bulamayacağı yada sevmediği yiyeceklerden oluşmuş olabilmektedirler. Bu durumda katlanması ve uygulanması zor hale gelmektedirler.Bazen de insanlar ayni yiyecekleri yemekten bıkmakta ve seçeneksiz kalarak belki de diyeti bırakmaktadır.

Peki insanlar kendi yiyeceklerini seçerek kendi diyetlerini hazırlayamazlar mı? İste Self-diet bu düşünceden doğmuştur.

Self-Diet Programı, hazır diyet listesi sunmaktan çok insanların zayıflamak için ihtiyaçlari olan kalori degerindeki yiyecekleri tanıma ve gönlünce seçmesine olanak tanimak için hazırlanmıştır. Görsel Yöntem kullanılan Self-Diet ile kişi, kendi kendisine belli prensipler çerçevesinde yiyeceklerini seçerek diyetini hazırlayıp yapabilir. Elbette diyeti hazırlamak kadar onu uygulamak ve sürdürmek de önemlidir. Bu tüm diyet şekillerinde temel unsurdur.
 

Self-diet'in Özellikleri

SELF - DIET ,

1- Kişinin boy ve kilo değerlerini alıp BMI oranını hesaplar,

2- İdeal olarak BMI=22 değerini alır ve kişinin ideal kilosunu belirler,

3- Zayıflama hızını kendisinin seçmesine olanak tanır ve aylık kilo düşme seçeneğini kullanarak diyetinin günlük kalori ihtiyacini belirler,

4- Diyetin karbonhidrat,protein, yağ gibi temel bileşenlerini hangi oranda içermesi gerektiğini öğretir (Yardım - Ideal Diyet),

5- Hazırlanan diyetinizde aldığınız yiyeceklerin her ana+ara öğün için kaç kilokalori içerdiğini gösterir.Ayrıca diyet tamamlandığında oluşturdugunuz diyetin temel besin öğelerinin % oranını grafik halinde gösterir. Böylece ideal orana ne kadar uyumlu bir diyet hazırladığınızı takip edebilirsiniz.

6- Self-Diet'i halen günlük yiyeceklerle aldığınız kaloriyi hesaplamakta kullanabilirsiniz; bir günde yediklerinizi Self-Diet'te yerine koyarak aldığınız kaloriyi bulursunuz, bu da size beslenmenizde dengesizlik varsa yönünü ve düzeltilmesi gereken kısımları gösterecektir.

7- Self-Diet, Diyet Uzmanlarina ve Doktorlara da hastalarına diyet hazırlarken olanak sunar. Esnek yiyecek ekleme opsiyonu ile programa yeni yiyecek çesitleri ilave edilebilir

Teknik Bilgi

Self-diet'in, bu versiyonu, daha önce hazırlanmış görsel olmayan versiyonun devamı niteliğindedir ve daha çok TIP mensubu olmayan kişilerin de kullanabileceği türdür.

Self-diet, başlıca "gidalarx.dat", birçok "*.ico" dosyası ve sisteme yüklenen dosyalarla çalısır, bunları silmeyiniz. gidalar.dat dosyası yiyeceklerin özelliklerini saklayan temel dosyadır, programın içinden uygun yöntemle bu dosyaya yeni yiyecek türleri eklenebilir. *.ico dosyalari ise programın kullandığı yiyecek resimlerini içerirler, silindikleri zaman hata oluşabilir veya o yiyecek görüntülenemez. Programa yeni bir yiyecek ilave edilecekse mutlaka *.ico dosyası üretilip çalısılan dizine konmalıdır.

Ayrıca "*.dyt" ve "*.txt" türü dosyalar üretir.Bunlar oluşturulan diyet dosyalarını saklar.*.dyt uzantılı olanları, program kullanır ve hazırlanmış diyet dosyasını tekrar görüntülemekte kullanılır. *.txt türü dosyalar ise hazırlanan diyeti yazı formatında saklayarak tekrar bakmak, göndermek veya yazıcı çıktısı almak için uygundur.

Back to Top
Ana sayfa